kiivritest veel

Kiivrid.

 

Autoriks on David L. Hough, siinkohal on tegu siis vaba kiirtõlkega.

Artikkel on siis kättesaadav originaalkujul siit:KAITSTES SINU PEAD

Esimeses osas keskendusime kõigele, mis jääb allapoole kaela. Selles osas räägime sinu ajust, kõrvadest ja silmadest.

Kiivrite reaalsus
Kas põrutad küljepealt sisse vasakpööret tegevale autole või kaotad pidamise õliloigus, kui tulemuseks on mööda maad libisemine, on suur tõenäosus, et lööd oma pea millegi vastu. Kas sa eelistad kiivrit kanda või mitte, on meil päris hea ettekujutus sellest, mida kiiver võib sellistes situatsioonides teha ja mida mitte, lisaks mõned nõuanded, millal tuleks oma kiiver pensionile saata ja uus osta.
Võib-olla olete näinud seda videot, kus kaks küpset melonit kukutatakse kõnniteele – üks „palja peaga” ja teine asetatud kiivri sisse. Kui sa seda näinud ei ole, tuleb kasutada oma fantaasiat ette kujutamaks, milline on tulemus. Ja sul on õigus! – ilma kiivrita melon kukkus puruks, aju sarnane sisu mööda asfalti laiali. Selline õudustäratav demonstratsioon tõmbab igal juhul minu tähelepanu, kuid tegelikkuses andis see siiski pildi melonite kohta, mitte inimese pea kohta. Tegelikkuses, kui lööte oma pea millegi vastu ei ole kõige suurem risk, et teie pea pooleks lendab, vaid et vigastate seda, mis on teie pealuu sees – aju.

Vigastades aju
Põrutada oma aju on tõsine probleem, kuna aju on selline organ, mis ei paranda iseennast nagu ülejäänud teie kehaosad. Kui lõikad endale sõrme, siis see haav paraneb aja jooksul iseenesest, võib-olla jääb pisikene arm. Kuid ajukelme ei parane nii lihtsalt. Väike vigastus võib aju jaoks olla tõsine ja püsiv trauma. Ja isegi kui õnnestub tõsisemat ajuvigastust avarii korral vältida, on tavaline, et pisut viga saanud koht ajus annab juhuslikke impulsse kunagi aastaid hiljem. Arstid nimetavad seda epilepsiaks ja seda te endale juba ei soovi.

Eneseohverdus
Mida kiiver teha saab, on surve laiali jaotamine ja vähendada selle jõudu kiire löögi korral vastu pead, mis aitab vältida aju loksumist liiga tugevalt sinu pealuu sees. Kiivri välimine kiht on oluline osa, kuna see aitab löögijõudu jaotada mööda suuremat pinda, hoiab seesmist vahukihti vormis, toetab silmade kaitset ja pakub võimalust kiiver pea külge kinnitada.
Paljudele on kiiver see värviline plastist kest, kuid tähtsaim osa kiivrist on kokkusurutav vahtkiht selle välimise kesta sees. Vahukiht neelab energiat kui see kokku surutakse, see aeglustab pea liikumist ja seetõttu vähendab lööki ajule. Kokkusurumine näib toimuvat momentaalselt, kuid tegelikult võtab see paar millisekundit aega, täpselt niipalju, et suurel hulgal energiat endasse imeda. Te saate mingisuguse ettekujutuse, kuidas kiivri vahukiht töötab, kui proovite paar kolm plastvahust kohvitopsi rusikaga puruks lüüa. Topsid lendavad tükkideks, kuid neelavad endasse hulga energiat.

Lennates vastu maad
Üks mootorratturi küsimustest on: millisest jõust me räägime tavalise mootorrattaõnnetuse korral? Ja millist kaitset me siis reaalselt ootame ühelt healt kiivrilt? Liikuvad objektid tekitavad väga suuri jõude, isegi kui see jõud kestab vaid millisekund. Milline on kokkupõrkekiirus, mis tekitab piisavalt tugeva jõu, põhjustamaks ajuvigastust?
David Thom on Californias asuva Head Protection Research Laboratory (pea kaitsmise uurimise instituut) asepresident ja on kulutanud mitmeid aastaid uurimaks kiivreid ja mootorrattaõnnetusi. Thomi sõnul on löökide puhul peale 9-l juhul 10-st tegemist põrkamisega vastu teepinda ja löök lihtsalt ratta seljast maha kukkumise tagajärjel on piisavalt tugev tekitamaks püsivat ajukahjustust. Õnneks on suht harvad juhud, kui mootorrattur põrkab otse vastu fikseeritud objekti, nagu telefonipost või telliskivisein, kuid on tavaline, et sõidetakse vastu autot, lennatakse üle selle katuse, libisetakse asfaldile ja põrkutakse veel ka kõnnitee serva vastu. Te võite ette kujutada, et selline hulk vägivalda toodab suure hulga võimalikke lööke vastu pead.

Erinevad kiivrid erinevateks vajadusteks
Erinevad kiivrikujud pakuvad rohkem või vähem kaitset ajule, isegi kui kõik nendest täidavad ettenähtud riikliku DOT või eraomanduses oleva SNELL sihtasutuse standardid. Millise kiivrikuju valid sõltub tavaliselt sinu kogemusest ja harjumustest. Kui sõidate juba sel ajal kui „Black Shadows”, „Square Fours”, „Hydra Glides” ja „Chiefs”, siis arvate, et kiivri näol on tegemist klaustrofoobilise tüütusega ja kannate võimalikult avatud kiivrit. Kui aga teie sõidukogemus sai alguse selliste masinatega nagu Interceptor, CBR, GXR või FZR, tunnete end võib-olla ilma kinnise kiivrita alasti. Tasub üldjoontes meelde jätta, et mida rohkem on nägu kiivriga kaetud, seda turvalisem.

Kiivri kestad
Kiivritootjad otsivad pidevalt kesta materjale, mis pakuksid parimat kompromissi arvestades tootmise lihtsust, jäikust, kaalu, energia neelamisvõimet ja hinda. Me tahame, et kiivri korpus oleks jäik, jaotamaks laiali löögist tulenevat jõudu, ilma liigse deformeerumiseta. Võib tunduda, et väga tugev ja kerge kiiver on ideaalne, kuid me tahame korpust, mis ei oleks liiga tugev ning purunedes neelaks sellega suure hulga energiat. Väga heaks kesta materjaliks on osutunud Fiiberklaas komposiidid, kuna fiiberklaas ei ole ainult kerge, vaid ka küllalt jäik ning lisaks on tal unikaalne omadus löögienergiat neelata osaliselt rebenedes või „delamineerudes” löögi ajal.

Standardid
Ameerika Ühendriikides on kasutusel kaks põhilist testimisstandardit:
Föderaalse transpordiosakonna oma (DOT) ja Snell memoriaalfondi oma (SNELL). Mõlemad standardid testivad kesta läbistamist, löögi vähendamist, paigalpüsimist ja nägemisulatust, kuid testimismeetodid on pisut erinevad.

Aastaid tagasi oli kasutusel ANSI Z90 standard, mis oli midagi sarnast nagu SNELL ´68 ja oli DOT süsteemi eelkäija. DOT standard võeti kasutusele 1974 U.S. föderaalse valitsuse poolt „Mootorsõidukite turvalisuse akti” kaudu ja on hetkel kehtiv kõigis 50-s osariigis. Kõik avalikuks kasutamiseks mõeldud kiivrid peavad olema edukalt läbinud DOT standardi, vaatamata sellele, kas osariigis on kiivri kasutamise kohustus või mitte.
SNELL standard loodi veel enne ANSI või DOT standardeid, kuid on tänaseni kasutusel ning seda kaasajastatakse iga 5 aasta tagant vastavalt tehnoloogia arengule.

SNELL töötati välja mootorsõidukite võistlusteks, kus esinevad suuremad kokkupõrke kiirused ja võib ette tulla mitmekordseid lööke. Viimased SNELL standardid testivad ka lööke võidusõiduautode turvatalade vastu. SNELL standard nõuab tavaliselt tugevamat löögijõu vähendamist kui DOT.

Kiiver võib täita nii DOT kui ka SNELL nõuded, kuid see ei pea veel kindlalt tähendama, et SNELL hinnatud kiiver mootorratturi aju paremini vigastuse eest kaitseb. Enamus eksperte soovitab, et standard peaks sisaldama ka teisi näitajaid nagu õige suurus, mugavus ja löögijõudu neelav vaht lõuaosas kinnistel kiivritel. Kallimad kiivrid ei pruugi pakkuda paremat löögikaitset kui odavamad, kuid omavad muid kasulikke omadusi nagu väiksem kaal, praktilisem visiiri käsitlemine, paremini kohandatud polsterdus, parem ventilatsioon, suurem vihmakindlus või väiksem müratase. Bruce Porter Arai-st usub, et kiivri hind on üldjuhul väga hea kvaliteedi ja kasutussõbralikkuse indikaator.

Kinnitada rihmaga
Mis iganes standard või stiil kiivril on, kõige tähtsam kiivri jaoks on tema sobimine sõitja pähe tihedalt ning asjaolu, et kiiver ei tule avarii korral peast ära. Erinevatel mudelitel on erinevad sisekujud ja sõitjatel on erinevad peakujud. Kuna tootjatel on eriarusaamad sellest, milline on ideaalne peakuju, on parimaks soovituseks osta ja proovida kiivrit oma kohaliku müügiesindaja juures, kus saate erinevaid tootjaid ja suurusi võrrelda ning otsustada milline bränd või stiil teile paremini sobib. Kuna kiiver kipub kasutamise käigus avaramaks muutuma, peaks uus kiiver olema tihedalt ümber pea, nii et kui tugevalt pead raputate, siis kiiver ei loksu. Kui arvate, et uus kiiver on pisut liiga ümber, on see arvatavasti õige suurus. Mõnepäevase kasutamise järel, muutub see kiiver avaramaks ja on teile juba palju mugavam.

Paigalpüsimine
Võtke arvesse, et DOT „paigalpüsimise” test hindab ainult lõuarihma ja kinnituse tugevust. Järkjärgult oleme aga õppinud, et rihma konfiguratsioon on sama tähtis kui tema tugevus. Potentsiaalne probleem on, et õnnetuse korral kiiver rullub peast ära ettepoole üle otsmiku. Hetkel on ainult SNELL 95 selline standard, mis sisaldab olulist kiivri „äraveeremise” testimist, ehkki ka DOT kaalub „äraveeremise” testi lisamist. Y kujuline rihma konstruktsioon või täpne tavalise rihma kinnituskoha määramine aitab kiivri peast veeremist vältida. Te võite seda kergesti ise testida. Kinnitage rihm, sirutage käed üle kiivri tahapoole, võtke kiivri tagumisest servast kinni, ja tõmmake. Kui teil õnnestub kinnise rihmaga kiiver peast ära tõmmata, soovitame teil teine kiiver leida.
Bruce Porter, firmast Arai, teatab hirmuäratavast trendist, mille kohaselt noored sõitjad jätavad sõites kinnitusrihma lõdvaks, et saaks kiivri lühikeste peatuste korral otsmikule tõsta. Jättes aga kiivri korralikult kinnitamata ja rihma lõdvaks viib selleni, et kiiver tuleb õnnetuse korral peast ära ja sõitja kaotab koheselt selle pakutava kaitse.

Kiivri „pensionile” saatmine
Kui kiiver on sattunud õnnetusse, tuleks see kiiver „pensionile saata”. Ta on oma töö teinud. Isegi kui kiivril on välisküljel vaid mõned kriimud, on tõenäoliselt kiivri siseküljel tugevduskihis praod ja lööki neelav polstrialune vahukiht on osaliselt kokku pressitud. Niisiis isegi kui kiiver ei tundu vigastatud, tuleks teda mitte enam kasutada või vähemalt saata tootja juurde kontrolli.
Kuid kuidas suhtuda kiivritesse mis lihtsalt aastatega vananevad? Kas peaksite ka need kiivrid „pensionile saatma”, mis ei ole õnnetusse sattunud? Tavaliselt soovitatakse vahetada kiiver uue vastu pärast kahe aastast regulaarset kasutamist. Kõige pikem garantii – viis aastat, on Arai kiivritel. Kui teil ei ole kannatust oma kiivrit korralikult hoida ja hooldada või kui te saate endale lubada uut kiivrit iga kahe kuni viie aasta tagant tuleks seda nõuannet kuulda võtta. Kuid enamus meist ei taha kulutada orienteeruvalt 6000 EEK, kui praegune kiiver on veel kasutamiskõlbulik.
Kui me jälgime mõningaid iseenesest mõistetavaid hooldusnõuandeid, võib kiivri kasutamisaega märgatavalt pikendada. Jim Tatung, Gerard Disainist värvib kiivreid ja tunneb neid läbi ja lõhki. Jim isiklikult näiteks kasutab kiivreid mis on rohkem kui 7 aastat vanad, kuid ta on väga hoolas oma kiivrite hooldamisel.
Lõuna California Ülikooli Pea Kaitsmise Laboratoorium on aastate jooksul testinud vananenud kiivreid samade standardite järgi, millega neid algselt hinnati, nägemaks kuidas nad on vananemisele vastu pidanud. Üllatavalt läbivad vanemad kiivrid, kaasa arvatud mõned 25 aasta vanused antiigid, väga tihti oma algse testi. David Thom Pea Kaitsmise Laboratooriumist ütleb, et vaid mõned vanad kiivrid on sellised, mille suhtes tuleb olla ettevaatlik. Näiteks 70-ndate polükarbonaat kestad ja mõned kiivrid, mis tehti SNELL standardite jaoks aastatel 85 ja 86.
Niisiis on heaks uudiseks fakt, et kvaliteetsed kiivrid pakuvad kaitset pikka aega juhul, kui neid hästi hoida. Sellegi poolest soovitavad enamus eksperte, kellega vestlesime, tehnoloogia progressi tõttu, vahetada oma kiiver uue vastu iga paari aasta tagant. Laboratoorsete katsete tulemusel võime väita, et uuemad kiivrid pakuvad olulisemalt paremat kaitset, kui need mida kasutati 10 aastat tagasi. Ning kiire pilk tänastele kiivritele kinnitab, et ka omadused nagu ventilatsioon ja kiirvahetatavad visiirid on valgusaastate kaugusel kunagistest lahendustest.

Kiivri hooldus
Tuleta meelde kiivri tööpõhimõte – oluline osa on vahtvooderdus. Me ei pea siinkohal silmas mugavuspolsterdust vaid kokkupressitavat vaht polüsterool („Styrofoam”) kihti (edaspidi EPS), mis on liimitud kiivri kõva kesta siseküljele. On suhteliselt kerge torgata sellesse kihti märkamatuid vagusid või auke, kui asetate kiivri ratta väljaulatuvate osade otsa nagu peeglid või lenkstang, seetõttu peaksite seda kommet vältima. Parem riputage oma kiiver rihma abil või asetage see hoopiski maha. Ning kui kannate kaasas tagavarakiivrit, siis pange see kiivrikotti ja kinnitage see omakorda tagaistme külge.
Porteril on paar „terve mõistuse” soovitust ja kuuma vihjet, kuidas kiivri eest hoolt kanda:
Lase oma kiivril „hingata” päev pärast kasutamist, et see saaks kuivada
Puhasta kiivri sisemus seebi ja veega, eemaldamaks higi, mustus ja happelised ühendid.
Kui ta oma kiivrit ei kasuta, asetab Porter kiivrisse lõhnastamata antistaatilise riidepuhastuslapi, mis imeb endasse võimalikud lõhnad.
Thom soovitab regulaarselt kontrollida EPS kihti. Kihi pind peab olema puhas, sile ja sellel ei tohi olla pragusid ega eemaldunud kilde. Ja lihtsaim juhtnöör kiivri hoidmiseks on: ära kunagi jäta kiivrit sinna, kuhu sa ise pikali ei heidaks.

Aurud
Bensiiniaurudel on komme EPS lahti sulatada, niisiis vältige oma kiivri jätmist bensiinilaadsete ainete lähedusse. Porter Arai´st ütleb, et jättes oma kiivri bensiinipaagi ventilatsiooniava kohale vaid ühe kuuma pärastlõuna ajaks võib teie kiivri EPS voodri hävitada. Samal põhjusel on oluline, et kaitseksite EPS-i värvilahustite eest juhul, kui otsustasite oma kiivri üle värvida. Nii Porter kui ka Tatung soovitavad lasta vajadusel oma kiiver üle värvida vaid spetsialistidel. On oluline hoolikalt kinni katta nii EPS kiht kui ka ventilatsiooniavad, ning värvimisel kasutada suure võimsusega madalasurvelist süsteemi ventileeritud värvimiskambris, mis kõik värviaurud kiirelt eemaldab. Kui te ei usu, et nitrovärvid Stürovahtu lahustavad, soovitab Jim valada värvilahustit Stürovahust tassi ja siis juba ise järeldused teha.

Võltskoored
Võtke arvesse, et turul on mitmeid võltse uudistoodetena reklaamitavaid kiivreid. Neid võib märgata müügis motoüritustel ja allahindluste raames mootorrattakauplustes. Selliste kiivrite müümine kasutamiseks mootorrattal, on seadusevastane, kuid mõned sõitjad ei hooli seadusest ja mõned südametunnistuseta müüjad annavad nendele kiivritele kaasa võlts DOT kleebised, et nende kandjatel oleks võimalik neid kiivreid seaduse ees probleemideta kasutada. Ei ole meie asi seisukohta võtta, kuid on oluline aru saada, et painduvast plastikust kauss, ilma sisemise EPS kihita ei paku ajuvigastuse vastu isegi minimaalset kaitset.

Kuulmise kaitsmine
Üks omadus, mida kiivritootjad seni ei ole kiivritele lisanud on passiivne kõrvakuulmise kaitsmine. Maanteekiirusel on sõitja pead ümbritsev tuulemüra piisavalt tugev, kahjustamaks kuulmist, kuid kiivritootjad ei ole seni standardse kiivri jaoks välja töötanud passiivset müra vähendamise süsteemi. Loomulikult tuleb kiivritootjatel balansseerida joonel, kus ühel pool on kuulmise kaitsmine ja teisel pool liiklusohutus. Seni kuni me ei näe müra vähendamise süsteeme kiivrites, on kõrvatropid kõige tavalisemaks võimaluseks oma kuulmise kaitsmiseks.

Silmade kaitsmine
Silmade kaitsmine ei ole tähtis vaid selle pärast, et silmad võivad kergesti õnnetuse korral viga saada, vaid ka seetõttu, et silma sattunud praht võib olla põhjuseks ratta üle kontrolli kaotamisel. Mitmes osariigis on silmade kaitsmine kohustuslik, kas siis otse silmade peal kantavalt või siis mootorratta tuuleklaasi näol.
Silmade kaitse peaks olema purunemiskindel. Päikeseprillid, millel on klaasist läätsed ei ole mootorrattal kasutamiseks hea idee, kuna prillide põrkumisel kõva eseme vastu, lenduvad siseküljelt klaasikillud otse silma. Kui teil tuleb kanda retseptijärgseid optilisi päikeseprille, tuleks nendele lisada purunemiskindel kaitse. Mitmes osariigis on silmade kaitsmiseks kasutusele võetud VESC-8 standard.

Kokkuvõte
Pidage meeles, et purunemiskindel sõiduvarustus on midagi, mida ei ole teil aega karbist välja võtta ja selga tõmmata hetk enne seda, kui on teie kord avariisse sattuda. Jah – kogu see varustus tähendab tavaliselt jäika, rasket ja ebamugavat rüüd. Tihti on ahvatlev mõte osa sellest varustusest maha jätta, kui lähete lühikesele sõidule. Kuid kui kulutate aega ja vaeva, leidmaks endale sõiduvarustus, mis on praktiline ja mugav, on tõenäoline, et kannate seda iga kord kui sõidate. Ja kui te kannate alati head kiivrit, tulete suure tõenäosusega pisematest õnnetustest välja ilma püsiva ajukahjustuseta.
Olles ise aastate jooksul mõned korrad sattunud olukorda, kus seda varustust on vaja läinud, võin teile kinnitada, et see kõik on seda vaeva ja hinda väärt.