Tagurdamine nõuab tähelepanu

18. veebruar 2011, Autonet.ee
-

Umbes 25% kokkupõrgetest leiab aset tagurdamisel, selgub Minnesota Ülikooli transpordiuuringute keskuse läbi viidud uuringust. Seda on palju, arvestades asjaolu, et keskmine autojuht sõidab aastas tagurpidi vaid 1.5 kilomeetrit. Renault’ sõidukooli instruktorid õpetavad, kuidas seda manöövrit ohutult sooritada.

Kõige üldisem viga tagurdamisel on tähelepanematus ning liigne kiirus. „Tagurdamine ei ole sugugi populaarne ja mugav manööver. Ja seda mitte ainult piiratud nähtavuse tõttu vaid ka oskuste puudulikkuse pärast,” kinnitavad Renault’ sõidukooli esindajad.

Tagurdades on põhiline jälgida ümbritsevat tähelepanelikult nii mõlemale autoküljele kui ka peeglitest auto taha. Samas ei tohi autojuht usaldada vaid peegleid, mis jätavad küljele n-ö pimeda augu. Äärmiselt tähelepanelik tuleb tagurdades olla kohtades, kus on palju inimesi ja teisi autosid – näiteks kaubanduskeskuste parklates. „Autojuht peab tagurdama väga ettevaatlikult ja aeglaselt isegi siis, kui tundub, et ümbruskonnas pole inimesi, autosid ega teisi takistusi. Eraldi tähelepanu tuleb pöörata lastele, keda on lühikese kasvu tõttu raskem märgata,” hoiatavad Renault’ sõidukooli instruktorid. „Võimalusel tasub keerulisemas olukorras küsida kaassõitjate abi, kes saaksid minna autost välja ja juhendada.”

Parim viis vältida tagurdamisel tekkivat kokkupõrkeohtu, on hoiduda olukordadest, mis nõuavad tagurdamist. Kui aga selline vajadus tekib (nt parklas), siis on mõistlik auto parkida tagurpidi, mis võimaldab hiljem turvaliselt välja sõita. „Reegel on lihtne: kui on võimalik, siis paigutage oma auto nii, et sõitu oleks võimalik jätkata tagurdamata,” märgivad Renault’ sõidukooli õpetajad.

Tagurdades pea meeles:

- Enne manöövrit vaata hoolikalt ringi
- Hoia minimaalset kiirust
- Kontrolli ümbritsevat peeglitest
- Kasuta suunatulesid
- Ole tähelepanelik, isegi siis, kui arvad, et auto ümbruses pole ühtegi
sõidukit või inimest
- Keerulises olukorras küsi kaaslastelt abi