Sõitmine pimedas

                                             Jalgrattur helkurvestiga

 Tekst: Toivo Õnneleid

 

            Jalgrattaga on pimedas sõitmine alati ohtlikum kui valgel ajal. Seetõttu peab jalgrattur tegema kõik endast sõltuva, et tagada enda ja teiste liiklejate ohutus. Mõned näpunäited selleks:

  • kasuta kindlasti ees valget ja taga punast tuld;
  • ole kindel, et jalgrattal on olemas helkurid nii ees, taga, kui ka külgedel;
  • kasuta eredavärvilist riietust või veel parem – helkurvesti;
  • sõida mõõduka kiirusega;
  • pea kinni liikluseeskirjast ja paikne sõiduteel õigesti.

 

Pimedas sõitmisel tuleb arvestada kahe teguriga: esiteks tuleb ennast teha võimalikult hästi nähtavaks autojuhtidele ja teiseks tuleb valgustada teed nii, et jalgrattur ka ise näeks teel olevaid ohte. Enda nähtavaks muutmisel tuleb kindlasti kasutada sisselülitatud tulesid. Parimad valgustusseadmed on led (diood) valgustid, mis on suure valgusjõuga, autojuhtidele hästi nähtavad juba kaugelt ja nad on väikse voolutarbivusega. Teiseks asendamatuks vahendiks enda nähtavamaks muutmisel on helkurvest. Helkurvest on parim turvavahend nii päevasel ajal, kui ka pimedas sõitmisel.

Pimedas sõitmise teine probleem on enda nägemisulatus. Pimedas varitsevad jalgratturit samasugused ohud nagu päevalgi, me lihtsalt ei näe neid. Ka kõige tavalisemad takistused teel nagu löökaugud või maaslebavad esemed võivad jääda märkamatuks, sest jalgratta valgustusseadmed ei ole kunagi piisava valgusjõuga, et jalgrattur võiks õigeaegselt ohtu märgata.

Kui vähegi võimalik, võiks loobuda pimedas jalgrattaga sõitmisest. Kui aga sõitmine pimedas on möödapääsmatu, siis täida eelpool loetletud nõudeid: lülita põlema tuled, vajadusel puhasta porist ja tolmust tule klaasid ja helkurid, pane selga helkurvest. Sõites hoia mõõdukat kiirust, et vajadusel oleks võimalik peatuda enne takistust või vähemalt ümber põigata sellest. Kindlasti pead paiknema sõidutee parempoolse ääre lähedal või kui see on võimalik, sõida teepeenral. Nii väldid võimalikku ohtu tagant lähenevate sõidukite poolt. Ära unusta asjaolu, et pimedas võivad teel liikuda ka jalakäijad, kes pahatihti ei kasuta helkurit.