Kaasreisijaga

Sõitmine kaasreisijaga

 


Sõitmine kaasreisijaga võib olla mootorrattasõidu üks rahuldustpakkuvamaid hetki, ent pead seda tegema hoolikalt ning lahtiste silmadega. Esiteks, reisija kes istub sinu ratta tagaistmele on lahkesti üle andnud oma elu sinu kätesse. Kas sõit kujuneb nauditavaks või eluohtlikuks, see oleneb juba sinust. (Tagarattal sõitmised ning meeletud kiirendamised ei ole head viisid algajale reisijale mulje avaldamiseks). Samas, reisija võib olla su rattal heal juhul vaid lisaraskus, halvemal aga põhjustada oma sobimatute tegevustega avarii. Seoses sellega pane enne sõitu paika täpsed ja karmid reeglid. Reisija istub sinu rattale/ tuleb rattalt maha vaid sinu ütluse peale. Reisija hoiab oma jalad kogu aeg jalatugedel. Kaassõitja nagu ka juht peab kandma vastavat kaitseriietust. (Oleme näinud liiga palju kauneid sääri, mis on tänu sumbutitele ära põletatud)


Enne kui lubad reisijal esimest korda oma rattale istuda, veendu et ta mõistaks käsklusi mida sõidu ajal ütled. Samuti leppida kokku kindel viis kuidas tema sulle midagi ütleks. Kõige tähtsam- anda reisijale teada, mida sa teed (hakkad tegema). Teinekord hirm aitab hajutada pingelise olukorra.
Enne kui lubad reisijal peale ronida, võta rattalt seisujalg alt, aseta mõlemad oma jalad kindlalt maapinnale ning käivita mootor.
(Lühemat kasvu mootorratturid võivad eelistada samal ajal jalatuge siiski maas hoida- lisastabiilsus.) Kindlasti vajuta esipidurit. Kaasreisija, alustades rattale istumist, peaks esiteks asetama oma käe kas siis sinu õlale või vöökohale. Edasi, sel ajal kui astub vasakule jalatoele, tõstab oma parema jala üle tagaistme ning istub maha.


Nii kui sinu partner on rattal, tuleta talle meelde et tema töö on oma mõlemad jalad kogu aeg jalatugedel hoida. Järgmiseks peab reisija sisse võtma korrektse sõiduasendi- põlved kindlalt vastu sind. Ta peab mõlema käega sinust kinni hoidma vöökohast. Osad kaasreisijad tunnevad ennast mugavamalt kui hoiavad oma käed kinnimässitult ümber sinu kõhu kuid proovi siiski hoida üleliigne raskus oma seljast eemal.. see võib raskendad sinu kontrolli mootorratta üle..
Pidurdamistel las kaasreisija toetab ühe käe peopesaga paagi alt (et ei vajuks juhile selga), teine käsi hoidku ikka ümber sinu kõhu. Osad tagaistujad võivad eelistada kasutada „krahmamis-käetugisid”, ent meie ei soovita seda teha kuna käetoed ainult võimaldavad reisijal mõjuda ergutavalt pidurdusjõududele.. Äkilised kiirendused või kõrvalepõiked võivad põhjustada tagaistuja tasakaalu kaotamise.


Paljud esimest-korda-taga-istujad arvavad et nad peavad sind kurvi võtmisel aitama enda kallutamisega. Öelge neile et nad jätaksid ratta juhtimise teie teha, hoidku vaid oma kaal nii neutraalsena kui võimalik. Kurvides peaksid reisijad lihtsalt vaatama üle juhi kurvipoolse õla (ehk siis vasakule keerates üle vasaku õla ja vastupidi).
Nii et rõhuta reisijale et ta ei vaataks kurvis üle vale õla või ei kallutaks end sinu kallutusele vastupidises suunas- see võib põhjustada hukatuslikke tagajärgi.
Kui algaja reisija vaatab kurvi võttes selle lõppu siis saab ta aimab mida võid teha kurvi lõppedes. Ja kui sa liigud kurvi aeglasemalt, võimaldab see pabinas oleval tagaistmel kaugemale ette näha- see aitab tal rahuneda.
Kui sinu partnerist saab regulaarne kaasreisija, veetke aega ka mõnel parkimisplatsil kõrvalpõikeid ja äkkpeatumisi harjutades. Sinu ratas käitub lisakaaluga erinevalt ning sinu partner reageeriks paremini, kui te olete neid olukordi varem proovinud.

See artikkel on ilmunud ajakirja Sport Rider 08/2001 numbris.